Tartu ootab ideid kaasava eelarve raha kasutamiseks
1.-15. maini ootab Tartu linnavalitsus linnaelanikelt ideid, kuidas kasutada Tartu linna 2015. aasta eelarvesse kavandatud 140 000 eurot. Ideena võib välja pakkuda investeeringuobjekti või ürituse, ühe idee maksumus ei tohi ületada 70 000 eurot. Kaasava eelarve selleaastast protsessi tutvustati 5. mail alusega kell 17 raekoja saalis toimuval infopäeval.
Linnapea Urmas Klaasi sõnul tegi linnavalitsus koostöös mitmete huvigruppidega uut protsessi planeerides üksjagu muudatusi. “Eelmise aasta pilootprojekti kogemus näitas, et kaasava eelarve ettevalmistamise käigus on vaja rohkem pöörata tähelepanu linlaste kaasamisele ja arutelude korraldamisele,” täpsustas Klaas.
Ideid saab esitada 1.-15. maini kodulehel www.tartu.ee/kaasaveelarve. Kaasava eelarve objekt võib tänavu esmakordselt olla ka Tartus korraldatav üritus. Nii investeeringuobjektile kui üritusele on maksumuse ülempiiriks 70 000 eurot. Ellu viiakse vähemalt kaks rahvahääletuse tulemusel paremusjärjestusse seatud ideed, millest üks peab kindlasti olema investeering. Kokku peavad need ettevõtmised mahtuma 140 000 euro piiresse. Selle eesmärk on anda võimalus rohkemate ideede realiseerimiseks.
Esitatavad ideed peavad olema Tartuga seotud, pakkuma avalikku hüve ja olema avalikus kasutuses ning nende elluviimine ei või kaasa tuua ebamõistlikke kulusid linna järgnevate aastate eelarvetele.
5. mai infopäeval tutvustatakse kaasava eelarve käiku ja linnaeelarve koostamise põhimõtteid ning oma küsimustele saavad vastuseid ideede esitajad. Lisaks räägib Kalev Kaarna Tartu Ülikooli ideelaborist räägib teemal “Kuidas teha argine idee sütitavaks?”
Pärast esmast ideede ülevaatust ja süstematiseerimist antakse kõigile soovijatele võimalus kodulehel ideede kohta arvamust avaldada. Üks olulisemaid uuendusi on juunis toimuvad laiendatud ekspertgruppide arutelud, kus osalevad ideede esitajad ja vastava valdkonna eksperdid nii linnavalitsusest kui ka väljastpoolt. Ekspertgruppide töö tulemusel sõelutakse välja rahvahääletusele minevad ideed. See uuendus on seotud ka pilootprojektist saadud tagasisidega, et ideid oli hääletusel liialt palju (74) ning inimesed ei jõudnud nendega põhjalikult tutvuda.
Rahvahääletuse korraldamisel on suurim muudatus see, et igaüks saab h ääletada kuni kolme erineva idee poolt ning hääletuse ajal ei ole hääletustulemus jooksvalt näha. Rahvahääletus toimub oktoobris.
Kaasava eelarve eesmärgid on parandada kogukondadevahelist koostööd, tutvustada linlastele eelarve koostamise põhimõtteid ning lõpptulemusena linnas midagi ka reaalselt ellu viia.
Tartu on Eesti esimene omavalitsus, kus kaasav eelarve kasutusele võeti. 2013. aasta pilootprojektis saatsid linlased kaasava eelarve protsessi 158 ideed, hääletusele suunati 74 ideed, mille aluseks oli 99 linlastelt saadud ettepanekut. Detsembris toimunud hääletusel anti kokku 2645 hä ält, kõige enam ehk 773 häält sai idee “Investeering Kultuurikvartali esitlustehnikasse”, milles sooviti soetada kaasaegne heli-, valgus- ja videotehnika Magasini ja Laia tänava piirkonnas asuvasse kultuurikvartalisse.
Eelmise aasta kogemust käsitleb eRiigi Akadeemia koostatud aruanne.
Lisainfo: abilinnapea Kajar Lember, 736 1163, 5333 3214; teabeteenistuse juhataja Lilian Lukka, 736 1212, 516 4592; www.tartu.ee/kaasavaeelarve
Lilian Lukka
avalike suhete osakonna teabeteenistuse juhataja
736 1212, 516 4592